Přerozdělování rozpočtu a růst státních zaměstnanců: Potřebujeme skutečně tolik úředníků?
Diskuze o přerozdělování státního rozpočtu je v České republice pro mě stále aktuálním tématem. S rostoucími mandatorními výdaji a zvyšujícím se počtem státních zaměstnanců se ptám, zda je náš veřejný sektor skutečně efektivní a zda je potřeba, aby jeho aparát nadále rostl.
Jedním z klíčových problémů, na který upozorňuji, je alarmující pokles počtu podnikatelů, kteří zaměstnávají zaměstnance. Když se podívám na statistiky, vidím, že zatímco před třemi lety bylo v Česku přibližně 160 tisíc takových podnikatelů, letos jejich počet klesl na 120 tisíc. Tento úbytek o 40 tisíc podnikatelů mě znepokojuje, zvláště když vezmu v úvahu, že tito podnikatelé hrají klíčovou roli v zaměstnávání a ekonomickém růstu.
Růst státních zaměstnanců na úkor soukromého sektoru
Zároveň vidím, že se zvyšuje počet státních zaměstnanců. Podle údajů z posledních let se jejich počet zvýšil o jednu pětinu. V současné době Česká republika, která má přibližně 10,7 milionu obyvatel, zaměstnává půl milionu státních zaměstnanců na různých administrativních postech. Tento počet je srovnatelný s populací středně velkého čínského města.
Přitom se nejedná o zaměstnance v nezbytných silových složkách, jako jsou armáda, policie nebo hasiči, jejichž počet považuji v současné situaci, kdy se v Evropě a světě odehrávají různé bezpečnostní hrozby, za opodstatněný. Mluvím především o administrativních pracovnících, kteří mají tabulkové platy a jejichž přínos pro efektivitu veřejné správy je často diskutabilní.
Efektivita a zbytečnost ve veřejné správě
Z mého pohledu je problém v tom, že mnozí státní zaměstnanci jsou v systému prakticky zbyteční. Mnoho z nich má pracovní náplň, která často neodpovídá reálným potřebám společnosti. Je pravda, že státní zaměstnanci jsou nezbytní pro zajištění chodu státu, avšak otázkou zůstává, zda je jejich počet a struktura přiměřená aktuálním potřebám.
Pokud bychom mohli snížit počet administrativních pozic a optimalizovat procesy ve veřejné správě, mohly by být ušetřené prostředky využity efektivněji, například na podporu malých a středních podnikatelů, kteří jsou podle mě páteří naší ekonomiky.
Závěr
Růst státní byrokracie a přerozdělování rozpočtu jsou otázky, které podle mě vyžadují hlubokou analýzu a otevřenou diskuzi. Je nutné zhodnotit, zda současný počet státních zaměstnanců odpovídá skutečným potřebám naší země, a zamyslet se nad možnostmi, jak zvýšit efektivitu veřejné správy. Optimalizace těchto oblastí by mohla přinést nejen úspory, ale i větší podporu pro podnikatele a celkový ekonomický rozvoj.
Copyright © 2024 Mgr. MIROSLAV BURGET
Objednatel: Mgr. MIROSLAV BURGET, zhotovitel: BOXART s.r.o.
Provozovatel webu: BOXART s.r.o.
IČO: 03552543
SCHRÁNKA: xjsr7k4
DIČ (DPH): CZ03552543 ,
Žerotínovo nám. 961/14, Přerov I-Město, 750 02 Přerov